Ny hemmamatch igen och dagens motståndare är Jämtland basket. Ett lag som vi slog uppe i Östersund i vår första match för säsongen. Då var Jämtland olyckligt drabbade av en skada precis dagarna innan och spelade inte sin bästa match mot oss. Nu ser laget, trots lite knackig inledning av säsongen resultatmässigt, mycket starkare ut och i stunder av matcher så spelar de en riktigt bra basket.
Utan tvekan är det en jätteutmaning för oss att försöka vinna vår första hemmamatch mot ett starkt och hårt arbetande motståndarlag.
Vi har fått tid på oss sen lördagens cupmatch att träna och förbereda oss för den här matchen. Mycket handlar om att vi vill få matchen att spelas på våra villkor, dvs att vi inte låta Jämtland spela sitt spel offensivt men snabba avslut och mycket rörelse på bollen. Vi behöver vinna den fysiska kampen mot Gehrkes mannar också, det är ett lag med RT Guinn och Jaan Puidet i spetsen alltid spelar väldigt hårt och tufft och vi måste vara förberedda på att matcha deras fysiska spel och vinna alla 50/50 situationer.
Efter vinsten uppe i huvudstaden i förra veckan hoppas vi kunna komma in med ännu mer självförtroende och verkligen använda de fina stöd vi alltid har på hemmaplan för att ta vår första hemmavinst!
Joakim Källman, headcoach
#dinstaddittlag
#gogreens
#greenteam